W dniu 27 stycznia 2016 odbyły się 4-godzinne warsztaty prowadzone dla uczniów z Technikum należącego do Centrum Edukacji z siedzibą w Zabrzu.

Po krótkim wprowadzeniu, na którym przybliżono uczestnikom Wydział AEiI, uczniowie udali się do Laboratorium Robotów Mobilnych. Spotkali się tam z dr inż. Robertem Czerwińskim oraz dr inż. Tomaszem Rudnickim. Celem pokazu było zaprezentowanie konstrukcji robota mobilnego z jego charakterystycznymi elementami, to jest: silnikami, enkoderami, czujnikami, serwomechanizmem i układem sterowania z mikroprocesorem typu ARM na czele. Główna część pokazu interaktywnego obejmowała techniki sterowania silnikami: zmianę kierunku i regulację prędkości obrotowej za pomocą modulacji szerokości impulsu PWM. Tę część zajęć kończył pokaz jazdy robota śledzącego linię.

W kolejnej części uczniowie uczestniczyli w prezentacji Laboratorium Sterowników Przemysłowych. Dr inż. Mirosław Chmiel oraz dr inż. Józef Kulisz krótko opowiedzieli o tym, czym są sterowniki programowalne oraz jakie jest ich znaczenie w przemyśle. Opowiedzieli także o tym, jakie są prowadzone zajęcia dla studentów z wykorzystaniem tychże sterowników. Następnie uczniowie brali udział w krótkiej prezentacji mającej na celu wyjaśnienie specyfiki języków programowania sterowników PLC oraz pokazanie podstawowych jego elementów. Prezentacja została zakończona pokazem działania programu sterującego pracą myjni samochodowej.

Trzecia część warsztatów obejmowała zagadnienia związane z fotowoltaiką.

Link do strony Technikum: http://www.ce.zabrze.pl/